czwartek, 10 kwietnia 2014

Czemu ziewamy?

     Hej!
     Ciekawym zjawiskiem w naszym ciele jest ziewanie. Właściwie nigdy nie zastanawiałem się dlaczego ono jest. Poczytałem o tym trochę i nie jest to wcale nudny temat.
 

     Ziewanie, a nuda.
     Są badania, które potwierdzają, iż nasz organizm chcąc pobudzić nasz ciało wywołuje ziewanie. Ma to za zadanie rozciągnąć nasze ciało. Może dlatego wstając rano ziewamy i przeciągamy się.
     
     Coś jeszcze?
     W internecie dominuje stwierdzenie, że nasz mózg dopomina się w ten sposób o większą dawkę tlenu. Kiedy jest on niedotleniony, lub za dużo w nim trującego azotu; głęboki wdech nas ratuje. Przez ziewanie nasze serce przez chwilę pracuje dużo szybciej by potem wpompować krew z większą ilością tlenu.

     Ciekawym zjawiskiem jest też "zarażanie" ziewaniem. Co ciekawsze jest to cecha typowo ludzka. Mimo, iż wszystkie ssaki ziewają to nie oddziałują na siebie tak jak człowiek. "Ostatnio ten efekt przypisuje się działaniu neuronów lustrzanych – grupy komórek, które odpowiadają za naśladowanie czynności innych i odgrywają ogromną rolę w życiu społecznym „tworząc” empatię i współczucie." (http://www.crazynauka.pl)


Oczywiście zapraszam was do dyskusji na ten temat i proszę o komentarze i udostępnianie mojego bloga innym.

2 komentarze:

  1. Po przeczytaniu posta zaczęłam ziewać :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Podejrzewam, że nie da się tego przeczytać nie ziewając XD

    OdpowiedzUsuń