wtorek, 29 kwietnia 2014

Granica zdarzeń

     Hej!
     Pewnie już kiedyś słyszeliście o granicy zdarzeń. Czasami, gdy przekroczymy próg jednego z pokoi nagle zapominamy po co w ogóle do niego weszliśmy. Co tak na prawdę dzieje się w naszym mózgu?
     Profesor z wydziału psychologii Gabriel Radvansky mówił:
     "Wchodzenie lub wychodzenie przez drzwi jest dla umysłu przekroczeniem "granicy zdarzeń", która oddziela od siebie poszczególne części naszej aktywności. Przywołanie w pamięci decyzji lub czynności podejmowanej w innym pomieszczeniu jest trudne, gdyż wspomnienia takie są przez mózg umieszczane w "przegródkach" właściwych dla pomieszczeń."
     Wszystko to było potwierdzone badaniami na ludziach, które wychodziły pozytywnie. Niesamowite co? Dzięki tym badaniom widać jak nasz mózg szybko się dekoncentruje, a nasza pamięć jest zawodna. 
     Ciekawi mnie tylko jeszcze jeden fakt. Czy jeżeli siedząc w jasnym pomieszczeniu nagle zmienimy oświetlenie nasz mózg będzie to postrzegał tak jakbyśmy zmienili miejsce? 

     Zostawiam was z tym pytaniem i zapraszam do komentowania. Jeżeli chcecie widzieć więcej krótkich ciekawostek zapraszam na fp na facebooku. Postanowiłem też właśnie tam przenieść serię obrazków "Czy wiedziałeś, że...". Jeżeli macie jakieś pomysły na ciekawostki to szybko kursor na przycisk kontakt i czekam na wasze pomysły.

1 komentarz:

  1. bardzo ciekawy blog. podejmowane są tematy o których nawet nie wiem ;p wszystko jest estetyczne. zapraszam do zaobserwowania mojego bloga: http://naszswiatmojezdanie.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń