środa, 18 czerwca 2014

Tydzień z kosmosem cz.3 "Nie, nie jesteś centrum wszechświata"Na samym początku zachęcam was do obejrzenia tego niesamowitego filmu, który uzmysłowi wam jak gigantyczny jest wszechświat i jaką małą rzeczą jesteśmy my, czy jakim kamyczkiem na pustyni jest nawet nasze słońce. 

 


           Wasza mina wyglądała teraz pewnie mniej więcej tak:               Film perfekcyjnie oddaje gigantyczność tego co nas otacza i teraz już każdy wie, że Ziemia, ani nie jest środkiem wszechświata, ani naszego układu słonecznego. Ze szkoły dobrze wiecie, że Kopernik, że Galileusz, ale zachodnioeuropejska astronomia zahamowała. Jednak ta nauka mogła iść dalej dzięki arabskim uczonym. Al-Farghani, al-Khujandi, czy Omar Chajjam napędzali cały astronomiczny świat. To dzięki nim powstał nowy wiele dokładniejszy kalendarz, bardzo precyzyjne obserwatoria, czy szczegółowe informacje na temat ruchu ciał niebieskich. Bez nich świat na pewno czekałby dłużej na prawdę.R136a1Jedną z największych odkrytych gwiazd jest R136a1. Czytałem na stronie BBC, że jest 265 razy większa, choć na samym początku jej istnienia mogła być nawet 320 razy większa.

Gwiazda została zidentyfikowana przez Crowther's team. Użyli oni kombinacji w obserwacji za pomocą Very Large Telescope, który znajduje się w Chile.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz