piątek, 20 czerwca 2014

Tydzień z kosmosem cz.5 "Podróże w czasie"            Na tę chwilę podróże w czasie są niemożliwe. Albert Einstein znalazł jednak na to teorię. Wystarczy, że znajdziemy coś co jest szybsze niż światło. Jeżeli będziemy w obiekcie, które ma szybkość większą (lub podobną) to będziemy stawali się młodsi. Także ten bliźniak, który powrócił z ekscytującej podróży jest młodszy powiedzmy o 5 lat. W takiej sytuacji dalej są bliźniakami?
            Paradoks bliźniąt mówi o tym, że jeżeli jest dwóch bliźniaków i urodzili się w 2007 roku i dziś jeden z nich wyleciałby w podróż w czasie to byłby młodszy od swojego brata czy siostry. Jest to ciężkie do wyjaśnienia.
            Paradoks dziadka jest jeszcze ciekawszy. Powiedzmy, że cofnąłem się w czasie i zabiłem swojego dziadka zanim urodził mojego ojca. W takim razie nie miał mnie kto spłodzić, a więc teoretycznie nie mam prawa istnieć.
            Coś o kolejnym paradoksie:             Już parę lat temu naukowcy odkryli takie cząsteczki, które choć minimalnie to poruszają się szybciej niż światło. Dla pewności zmierzono cząsteczkę specjalnym zegarem, który odmierza czas z dokładnością 0,1 nanosekundy na dobę (oznacza to, że spóźni się o jedną sekundę za 138 milionów lat). Wszystkie te informacje będą potwierdzone, gdy zbada to niezależne studio naukowe.
            „W obliczu odkrycia włoskich naukowców, najsłynniejsze równanie Einsteina E= mc2 okazałoby się błędne! Szczególna teoria względności, przedstawiona przez genialnego fizyka w 1905 roku, zakłada, że w całym wszechświecie nie ma niczego, co poruszałoby się z prędkością większa od prędkości światła w próżni, czyli c = 299 792 458 m/s.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz